top of page

 

Jeżeli w Twoim aucie wystąpiły poniższe objawy, to należy szybko reagować:

• 1 Hałas/ piski podczas jazdy przy włączeniu 5 i 6  na autostradzie, nasilają się wraz z naciśnięciem lub puszczeniem pedału gazu.
                                        Przyczyna: uszkodzone łożyska wału napadowego dolnego i tuleja sztywna (piasta                                               synchronizatora, przesuwka) 5-6.
• 2 Ruch dźwigni zmiany biegów po naciśnięciu / zwolnieniu sprzęgła na pierwszym biegu.
                                      Przyczyna: uszkodzone łożyska wału napadowego dolnego i tuleja sztywna (piasta                                               synchronizatora, przesuwka)1-2.
• 3 Problem z przełączaniem i dopinaniem biegów, wyskakuje 3 i 4.
                                     Przyczyna: Uszkodzone przesuwka, synchronizator 3 i 4 lub koło zębate.
• 4 Problem z wybieraniem pierwszego biegu na postoju.
                                    Przyczyna: usterka wybieraka 4/3 lub 1.
• 5 Oporna zmiana biegów, ciężko wchodzą biegi szczególnie na zimnym silniku haczyły biegi 2,3 ..."
                                   Przyczyna: usterka, źle wyregulowane linki, cięgna, podczas zakładania skrzyni,  
                                   zamontowane linki bez pozycji serwisowej (nastąpiła deregulacja).
                                  Zalecenie regulacja mechanizmu zmiany biegów (opisana poniżej) !

     W opisanych w/w objawach, należy niezwłocznie skontaktować się ze mną, ponieważ szybko wychwycona usterka może być naprawiona szybciej i taniej, koszty naprawy w pierwszej fazie usterki wynoszą ok. 300 zł plus części, a następnie drastycznie wzrastają .
      Proces uszkodzenia skrzyni zaczyna się najczęściej od łożyska zamontowanego na końcu wałka dolnego  atakującego za szóstym biegiem. Uszkadzające się łożysko niszczy szósty bieg. Jeśli następuje zatarcie łożyska to temperatura uszkadza bieg termicznie, natomiast w przypadku rozpadnięcia się łożyska, jego elementy mechanicznie uszkadzają poszczególne zębatki. Najczęściej uszkadza się tylna obudowa skrzyni  w sposób, który uniemożliwia jej regenerację – niszczy gniazdo łożyska , pękają ścianki obudowy lub wybijana jest dziura.
Ze względu na fakt, że wady w 50% – ukazują się przy przebiegu ok. 60.000 km,
to często nie ma sensu zakup używanego sprzętu, ponieważ ryzyko jest zbyt duże.

                         Mimo nowoczesnej konstrukcji inżynierowie GM nie zapewnili skrzyniom M20 M32 niezawodności. Do najczęstszych uszkodzeń, które występują w skrzyniach  to uszkodzenia kół 6, 5 i 1 biegu, łożysk, mechanizmu różnicowego, obudowy dyferencjału, piast przesuwnych, synchronizatorów, tuleja sztywna, tylnej obudowy.
        Do ułożyskowania wykorzystano łożyska stożkowe toczne, które wymagają pewnej ilości luzu 0,53 do 0,58 mm, a nawet nacisku. Wymagana “pretensja”  jest osiągana na etapie produkcji, przy użyciu podkładek 31 rozmiarów “shimujących” pod  bieżnie łożyska  stożkowego w obudowie skrzyni biegów. Na oryginalnych łożyskach zobaczyć można napis “made in poland”, “made in franse”, “made in USA”  oby nie “made in Chaina”ale ja uważam, że nie o jakość tu chodzi tylko o wadę konstrukcyjną polegającą na doborze łożysk o zbyt małej powierzchni tocznej a co za tym idzie niższej wytrzymałości zwłaszcza że skrzynia ma przenosić obciążenia rzędu 320Nm. Od łożysk dużych Timkena rozpoczynających wałki napadowe (na dole) są lepsze łożyska niemieckiej firmy FAG. 

       Serwisy Alfa Romeo Chevroleta Fiata Opla w naprawach gwarancyjnych stosują łożyska firmy SNR “made in franse” o jeszcze mniejszej powierzchni tocznej (grubszych bieżniach) czyli niższej wytrzymałości na przenoszone obciążenie i plastikowych koronkach.

                   Odwieczne pytanie czy wymieniać olej w skrzyni ???​

Poziom oleju w skrzyni biegów ???, jak podaje ASO odbiega od moich źródeł i doświadczenia !

Skrzynia biegów - wymiana oleju, byłem przy zdejmowaniu i zakładaniu, napełnianiu olejem  kilkunastu może kilka dziesiątek skrzyni !
Wiem dlaczego nasze skrzynie z fabryki wyjechały z olejem w ilości od 2,3 do 2,8 litra, jak podają źródła z linii produkcyjnych. rozbieżność 0.5 litra ? Wiekszość warsztatów nalewa olej przez korek rewizyjny, kontrolny max 2,3 litra (zalany tylko jedwn wałek napadowy dolny) jak samochód jest dobrze wypoziomowany, jak źle to jest jeszcze mniej oleju a 200 ml mniej to śmiejć dla tych skrzyni. Wiem praktycznie co należy wykonać aby było 2,8 litra jak np. Z19DTH , wlać przez korek przy wybieraku pod osłoną akumulatora, nadmiar tak zostanie wyrzucony przez odpowietrznik wybieraka biegów (czarny luźny koreczek na rurce wybieraka)! Po wymianie pozostaje ok. 200 ml wlewamy 2,6 a po naprawie (sucha skrzynia 2,8 litra)

 

            UWAGA: Czas - olej po wlaniu do skrzyni po 4-5 latach traci większość swoich parametrów,  
                            właściwości - o tym powie Ci każdy producent oleju !!!
           Jeśli chodzi o parametry oleju to nie powinno się do niej wlewać oleju o lepkości 75W90, szczególnie bardzo popularnego Mobila SHC , mimo że to dobry olej.
           Olejem, który polecam klientom (po lekturze testu 4 kulek dla zainteresowanych na e-maila) szczególnie do M20/M32/M40 i F40 to: Tutela Car Technyx 75W85 lub Fuchs Sintofluid 75W80 API GL5. Opel zalecał do roku 2012 swój uniwersalny czerwony olej przekładniowy o oznaczeniu GM 1940182 albo zamiennik o parametrach SAE 75W80 i API GL-4.
Mimo że ma API GL5 ma rekomendację dla oleju 1940182 teraz nowy od 2012 roku nr 1940004 nie zalecam olejów GM. Fuchs, Tutela Matrix spisują się w skrzyniach o wiele lepiej niż oryginał GM, niestety trochę droższe. Doceniają go szczególnie "ludzie po przejściach" ze skrzyniami M20, M32, M40, którymi się zajmuję.
Jeśli chodzi o API GL 4+ to trzeba patrzeć na to troszkę z przymrużeniem oka, bo norma API nie zawiera takiej jakości oleju. Jest GL-4 lub GL-5, ale są oleje, które spełniają i 4 i 5 dlatego oznacza się je jako 4/5.
Jeśli nie wystarczy na postawione pytanie," Odwieczne pytanie czy wymieniać olej w skrzyni, czy nie" ???
          W książkach serwisowych albo brak zapisu o wymianie lub pisze "nie wymieniać przez okres eksploatacji, w angielskich źródłach znalazłem co 50-60 tys km lub po 3-5 latach .
Wiemy, że nie ma niezużywalnych olejów. To również tyczy się olejów w skrzyni biegów. Olej w czasie wlania do skrzyni ma jakieś parametry, które mają pozytywnie wpływać na pracę przekładni. W czasie pracy olej ten zużywa się podobnie jak olej w silniku. Oczywiście wpływają na niego inne warunki pracy, ale cały czas traci swoje parametry. Postępuje to dość wolno, ale postępuje cały czas. Poza czysto mechanicznym oddziaływaniem wpływają na niego czas i para wodna, która wytrąca się w skrzyni. Powtórzę jeszcze raz czas - olej po wlaniu do skrzyni po 4-5 latach traci większość swoich parametrów - o tym powie Ci każdy producent oleju (wymiana po 50-60 tys km).
                Osobną kwestią jest okres eksploatacji auta, która przewiduje ok 6 - 7 lat "życia pojazdu". Po tym czasie renomowane Serwisy zapraszają do salonu po nowe auto. Oczywiście większość aut śmiga dłużej niż "fabryczny" okres eksploatacji, ale producenta nie interesuje co będzie się działo z olejem w skrzyni. W zanadrzu ma skrzynię Fiat nową na wymianę za jednej marki ok.16 tys, w drugim GM 18-23 tys widziałem przez ostatnie lata.
           Najczęstszym objawem zużycia oleju jest: przegrzanie skrzyni na wysokich biegach ze względu na niedobory oleju lub złe właściwości oleju co objawia się cięższą pracą lewarka biegów w chłodniejsze, zimne dni i problemy z włączeniem 1 i 2. Po paru minutach problem ustępuje. To taki klasyczny objaw utraty lepkości i synchronizatory nie dają rady, zaczynają się zużywać . Wymieniam już synchronizatory zgrzytające w nowych Insigniach i Zafirach C z przebiegiem od 60 do 100 tys kilometrów.
To trochę w temacie skrzyni, diagnozy oraz wymiany oleju w skrzyniach. Mogę dla zainteresowanych przesłać zdjęcia np. z trzema korkami wlewu, kontroli i spustowy itp.

                          Regulacja mechanizmu zmiany biegów !
        Otrzymuję informacje telefonicznie i e-maile, że ciężko wchodzą biegi szczególnie w okresie zimowym lub haczy na jakimś biegu !
           Często polecam wyregulować mechanizmu zmiany biegów gdy podczas wybierania biegów zdarzają się w/w objawy.
           Pracy ustawienia na ok, 1 godz. często ze skutkiem pozytywnym !!!
np. informacja klienta z e-maila dzisiaj naprawione: "Wkurzała mnie dość oporna zmiana biegów w mojej ZB, szczególnie na zimnym silniku haczyły biegi 2,3 ..."
        Spokojnie za pierwszym razem, roboty na 1,5 godziny. Narzędzia nasadowa 13-ka z przedłużką do demontażu akumulatora i obudowy, podstawy akumulatora, 10-ka do klem i standardowo śrubokręt torx i płaski.









             
​           
                W razie takich objawów mogę na e-maila przesłać schematy z opisem, postępowanie krok po kroku,  jak zdemontować, ustawić !
Zdarza się również w ostateczności wymiana linek, cięgna , jak to nie pomoże to zdejmujemy skrzynię !
bottom of page