top of page
         "MIRMARjest firmą rodzinną działającą na  rynku od 1999 roku, przede wszystkim w branży edukacyjnej. Cały czas doskonalimy, pogłębiamy swoje umiejętności w zakresie diagnozy, naprawy i regeneracji skrzyni manualnych.
       Należymy do ogólnopolskiej sieci Lider Serwis co gwarantuje wysoką jakość wykonywanych przez nas usług, polecani jesteśmy na forach motoryzacyjnych.
       Nasz firma posiada bardzo czytelną lokalizację przez co każdy klient zarówno z Poznania jak i z całego kraju nie będzie miał problemu z trafieniem do nas. Dostarczenie skrzyni kurierem na nasz koszt ok. 60 zł z każdego miejsca z Polski.
To tyle o nas, wolimy dzielić się doświadczeniem, wiedzą o skrzyniach !  
Zapraszamy do lektury:
          Prawie wszyscy producenci samochodów produkują także skrzynie biegów, lecz coraz częściej dochodzi do zaniedbań lub naruszeń konstrukcyjnych celowych lub też niewychwyconych wad podczas projektowania.
        Coraz częściej wykrywane są usterki zaraz po, a nawet w trakcie okresu gwarancyjnego i tak jest ze skrzyniami M20 M32, których wyprodukowano ok. 3.5 miliona sztuk.
        W latach 2000 złą żywotnością charakteryzowały się skrzynie pk5  pk6 wyprodukowane przez koncern Renault, teraz pora na Alfa Romeo Chevroleta Citroena Fiata Opla Peugeot ze skrzyniami M20 i M32, M40.
​        Manualna skrzynia biegów to 6 biegowa przekładnia oparta na kołach zębatych. Napędza przednie koła w pojeździe, w którym jest zamontowana. Przystosowana jest do przenoszenia momentów do 320 Nm ( maksymalny moment obrotowy z silnika od 230 do 300 Nm).
       Skrzynia biegów charakteryzuje się zwartą, kompaktową budową i stosunkowo niską wagą ok. 42kg. W jej budowie zastosowano układ trzech wałków i synchronizację wszystkich biegów. System rozsprzęglania oparto na wysprzęgniku hydraulicznym montowanym do obudowy głównej, pośrodku z wałkiem głównym sprzęgłowym, pomiędzy skrzynią, a sprzęgłem.
      Skrzynie biegów M20 M32 produkowane są przez GM Powertrain w Aspen - Austria.

       Mimo nowoczesnej konstrukcji inżynierowie GM nie zapewnili skrzyniom M20 M32 niezawodności. Do najczęstszych uszkodzeń, które występują w skrzyniach  to uszkodzenia kół 6 , 5 i 1 biegu, łożysk, mechanizmu różnicowego, obudowy dyferencjału, piast przesuwnych, synchronizatorów, tuleja sztywna, tylnej obudowy.

       Do ułożyskowania wykorzystano łożyska stożkowe toczne, które wymagają pewnej ilości luzu 0,53 do 0,58 mm, a nawet nacisku. Wymagana “pretensja”  jest osiągana na etapie produkcji, przy użyciu podkładek “shimujących” pod  bieżnie łożyska  stożkowego w obudowie skrzyni biegów. Na oryginalnych łożyskach zobaczyć można napis “made in poland”, “made in franse”, “made in USA”  oby nie “made in Chaina”ale ja uważam, że nie o jakość tu chodzi tylko o wadę konstrukcyjną polegającą na doborze łożysk o zbyt małej powierzchni tocznej a co za tym idzie niższej wytrzymałości zwłaszcza że skrzynia ma przenosić obciążenia rzędu 320Nm.

       Serwisy Alfa Romeo, Chevroleta, Fiata, Opla w naprawach gwarancyjnych stosują zamienniki np. łożyska firmy SNR “made in franse” o koronkach plastikowych, jeszcze mniejszej powierzchni tocznej (grubszych bieżniach) czyli niższej wytrzymałości na przenoszone obciążenie.

       Mimo serwisowania tymi zamiennikami o złej jakości, Serwisy nie zgłaszały zastrzeżeń co w konsekwencji zaowocowało pojawieniem się zamniennych łożysk już w nowych skrzyniach 2012 !
     Jeżeli w Twoim aucie wystąpiły poniższe objawy, to należy szybko reagować:

• 1) Hałas/ piski podczas jazdy przy włączeniu 5 i 6  na autostradzie, nasilają się  
      wraz  z naciśnięciem lub puszczeniem pedału gazu.
                                        Przyczyna: uszkodzone łożyska wału 5-6.
• 2) Ruch dźwigni zmiany biegów po naciśnięciu / zwolnieniu sprzęgła na pierwszym  
      biegu.
                                      Przyczyna: uszkodzone łożyska wału 1-2.
• 3) Problem z przełączaniem i dopinaniem biegów 3 i 4.
                                     Przyczyna: Uszkodzony synchronizator 3 i 4 lub koło zębate.
• 4) Problem z wybieraniem pierwszego biegu na postoju.
                                    Przyczyna: usterka wybieraka 4/3 lub 1.
• 5 Oporna zmiana biegów, ciężko wchodzą biegi szczególnie na zimnym silniku  
     haczyły biegi 2,3 ..."
                                   Przyczyna: usterka, źle wyregulowane linki, cięgna, podczas  
                                   zakładania skrzyni, zamontowane linki bez pozycji serwisowej
                                   (nastąpiła deregulacja).
                                  Zalecenie regulacja mechanizmu zmiany biegów (opisana
                                  w poddziale diagnoza naprawa regeneracja) !
     
      Należy niezwłocznie skontaktować się ze mną, ponieważ szybko wychwycona usterka może być naprawiona szybciej i taniej, koszty naprawy w pierwszej fazie usterki wynoszą ok. 2,5 roboczogodziny cennika ASSO plus części, a następnie drastycznie wzrastają .
     Ze względu na fakt, że wady w 50% – ukazują się przy przebiegu ok. 60.000 km,
to często nie ma sensu zakup używanego sprzętu, ponieważ ryzyko jest zbyt duże.
       
      
bottom of page